אדריכל שימור – על התפקיד וחשיבותו


לשימור מבנים יש חשיבות היסטורית, אדריכלית ובחלק מהמקרים גם תרבותית. עבודת השימור הינה מורכבת וכחלק מכך, היא גם מצריכה רמה מקצועית גבוהה מצד אותו אדריכל שימור.
שימור המבנה מצריך מחד שמירה על הקיים תוך ביצוע פעולות של: שחזור, ייצוב, הגנה או שמירת הקיים. 
ישנם לא מעט גורמים עבורם התוצאה של שימור מבנים תהיה חשובה ומהותית וביניהם, הבעלים של אותו המבנה, הדיירים או המבקרים העתידים בו (תלוי כמובן, אם מדובר במבנה המיועד למגורים או למטרות אחרות) וגם העיריה שתחת שטחה המבנה ממוקם – כאשר שימור מבנים הוא חלק חשוב ומרכזי בהליך ההתחדשות העירונית.
בכדי שעבודת השימור תענה בצורה הטובה ביותר על צרכיהם ודרישותיהם של המזמינים אותה, קיימת חשיבות גבוהה לבחור בקפידה את אותו אדריכל שימור אשר יגויס עבור אותה המטרה.

 

מורשת ותרבות ליצירת זהות

אסתטיקה אדריכלית מבוססת על ההיסטוריה והתרבות והיא מאפשרת לספר סיפור המשקף את ההיסטוריה והעבר של המקום. שימור מורשת הינו בעל ערך המבטא תרבות והתפתחות בסביבה הבנויה והמאפשר לאדריכל להגדיר בניין וסביבה בהתאם לפרמטרים ויזואליים ומקצועיים. ההיסטוריה בישראל עודנה משתקפת בתחום הבנייה והיא משקפת זהות ושייכות. שימור מבנים יכול לסייע ללמד את הציבור על ההיסטוריה העשירה של ארצנו אשר נשתמרה בערים רבות דוגמת ירושלים, עכו, יפו ועוד.
 

התועלות של הליך שימור מבנים

אחת התועלות המרכזיות של עבודת שימור מבנים, טמונה בהזדמנות להמשיך וליהנות ממבנים עתיקים ומיוחדים, אשר כאמור, טומנים בחובם ערך היסטורי ותרבותי.
מעבר לכך, ערכם של מבנים משומרים הינו גבוה יותר מהבחינה הכלכלית, מזה של מבנים חדשים – כך שיש לנושא זה גם תועלות כלכליות.
פרט חשוב נוסף טמון בעובדה שהנתונים מעידים כי שכונות בהם ממוקמים מבנים משומרים, זוכות לביקוש גבוה יותר.
כאן חשוב לציין, שבכדי ליהנות מכל התועלות של שימור מבנים, חשוב שהעבודה של אדריכל שימור תתבצע בצורה מקצועית ומדויקת, כך שימנע מצב בו נראות המבנה תשתנה וכחלק מכך, גם ערכו ירד.

 

שילוב בין הנדסה, טכניקה וסנטימנטליות

שימור מבנים הינו תחום מורכב הדורש יכולות מקצועיות של אדריכל שימור הבקיא בכלל ההיבטים הרלוונטיים לנושא. מבנים ישנים רבים אינם עומדים בסטנדרטי הבנייה המודרניים ולכן יש צורך להפוך אותם לכאלה העומדים בתקנים הקיימים וזאת מבלי לפגוע במבנה עצמו. אדריכל שימור משלב יכולות אדריכליות והנדסיות וכן מציע דרכים ופתרונות ייחודיים הנובעים מחשיבה מחוץ לקופסא. שימור מבנים הינו ביטוי לסנטימנטליות, הנדסה וטכניקה התורם לסביבה בעלת משמעות המבוססת על שורשים תרבותיים והיסטוריים עמוקים המשתלבים עם האסתטיקה המודרנית.
 

אדריכל שימור - אסף סלומון

אדריכלות ועיצוב פנים מקצועיים

אסף סלומון הינו אדריכל רישוי בעל רקורד עשיר בניהול פרויקטים בארץ ובחו"ל בתחום אדריכלות ועיצוב פנים למגזר הפרטי, הציבורי והעסקי. משרדנו מתמחה בביצוע מגוון עבודות ופרויקטים הכוללים: בתים פרטיים, בנייני מגורים, דירות יוקרה, תכנון ועיצוב מלונאות, שימור מבנים, מסחר ועוד. אנו מאמינים בחתירה למצוינות וביצירה אדריכלית העומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר. כל פרויקט זוכה למלוא תשומת הלב תוך ירידה לפרטים הקטנים ביותר ושמירה על לוח זמנים ותקציב מסודרים. אנו דוגלים במינימליזם, פרופורציות מאוזנות ונקיות, שימוש באלמנטים ירוקים ובאור טבעי וזאת לצד הקשה לצרכי הלקוח לאורך כל תהליך ההתקשרות.

 

 

בחירת אדריכל שימור

עבודת שימור מבנים מהווה כאמור כעבודה מורכבת המצריכה ידע נרחב והתמחות בתחום פרטני זה.
מהסיבה הזאת, חשוב שכל מי שנמצא בהליך של חיפוש אחר אדריכל שימור, יקפיד לבחור את אותו איש מקצוע בקפידה, תוך שימת דגש על פרמטרים כמו: הסמכות ייעודיות, ניסיון פרטני בתחום ותיק עבודות הכולל את עבודות השימור הקודמות אשר בוצעו על ידי אדריכל.
אם גם אתם נמצאים בחיפושים אחר אדריכל מקצועי שכזה, אתם מוזמנים ליצור קשר כבר היום עם משרד האדריכלים של אסף סלומון, המתמחה בין היתר גם בנושא של שימור מבנים.