עיצוב בית קטן וחלומי


האתגר של עיצוב בית קטן הוא לא פשוט. מצד אחד חשוב לשמור על תחושת המרחב, ההרמוניה והזרימה בבית, מצד שני לשמור על פונקציונליות ולאפשר מספיק שטחי אחסון ותפקוד שוטף. והשטח כאמור, קטן ולעיתים קטנטן. אך כידוע, עם גישה נכונה כל בעיה הופכת למשחק מרתק שמאפשר הצלחה, ודווקא במצב כזה היצירתיות פורצת ועובדת שעות נוספות. התוצאות מפתיעות ביופיין ובחכמתן.

פתוח פתוח

בעיצוב בית קטן מילת המפתח היא פתוח. שמירה על הזרימה בין החללים השונים ומינימום הפרדה באמצעות קירות אטומים רגילים היא הכרחית. כדאי למצוא פתרונות יצירתיים שיאפשרו הפרדה נכונה בין החללים אך תוך מינימום העמסה.

כך ניתן לדוגמה לחלק חלל אחד גדול לכמה חללי משנה רק על ידי שינויים בטקסטורות, גוונים וחומרים. את חלל המטבח יאפיינו גוונים מסוימים, את פינת האוכל גוונים אחרים ואת הסלון אחרים. הם כולם ממוקמים על פני אותו שטח רציף, אך תחומים לעין על ידי זוויות הריהוט ושינויי צבע, שיכולים לאפיין גם את השטיח או אפילו האריחים השונים שימוקמו בכל אחד מהם.

מחיצות שקופות למחצה בעלות מראה קליל הנסגרות בסגנון אקורדיאון או וילונות, יכולים גם הם להחליף את הקירות הסטנדרטיים האופייניים לחללים גדולים. בבית בעל שתי קומות ניתן לבנות את הקומה השנייה רק על פני חלק מהחלל וכך להותיר את חלקו כבעל תקרה גבוהה מאוד היוצרת עומק וגובה שמגדילים את התחושה בבית כולו.

עיצוב בית קטן: פתרונות אחסון

כמובן שאחד האתגרים הגדולים בעיצוב בתים קטנים הוא מציאת פתרונות האחסון הנכונים. בבית קטן כל רהיט ופריט יכולים להפוך לשטח אחסון מקורי ונסתר, אפילו המדרגות. כל מדרגה יכלה להפוך למגירה, מדפים גבוהים שנישאים אפילו מעל המשקופים, יכולים להוסיף לחמימות הביתית בחלל ולספק שטח אחסון נוסף. גם תחימת החללים השונים יכולה להתבצע על ידי רהיט מעוצב הטומן בחובו אפשרויות אחסון רבות במקום הקיר הרגיל והמוכר.

בעת עיצוב בית קטן חשוב להשתמש בצורה חכמה ומושכלת בכל מילימטר. כל פריט ריהוט משמש בתפקיד אסתטי ופונקציונאלי כאחד. מדפי ספרים שנתלים לאורך כל הקיר לדוגמה, ממש עד לתקרה ומעל למשקוף, יכולים ליצור אווירה מאוד חמימה, ביתית ומיוחדת, ויחד עם זאת לאפשר מקום אחסון רב מאוד. בדומה לכך גם כונניות וארונות שקועים המתוכננים בחכמה ותוחמים את החלל. חשוב להיעזר בשירותיו של אדריכל מוביל כמו משרדו של אסף סלומון, בעל ניסיון עצום בתכנון חללים רבים קטנים וגדולים בארץ ובחו"ל.

עיצוב בית קטן הופך ביד אמן כמו זו של אסף סלומון לפנינה יפיפייה ופרקטית להפליא המשלבת בין מראה מודרני מבריק לביתיות וחמימות. מאחורי כל פרט עומדת מחשבה שמטרתה להפוך את המקום הקומפקטי ליפה, מזמין ומנוצל עד תום.

האמנות של עיצוב בית קטן

גם אם יש לכם בית קטן מאוד, הוא עדיין יכול להיות מעוצב ויפיפה. אכן, האתגר של עיצוב בית קטן הוא גדול. אך ברגע שמפצחים את הנוסחה החיסרון הופך ליתרון וכל היופי והפוטנציאל יוצאים החוצה ומתחברים לכדי יצירה של בית הרמוני, נעים ופונקציונאלי.

איך תוחמים?

בבית קטן מילות המפתח הן זורם ופתוח. כדאי להימנע ככל האפשר ממחיצות, קירות ותחימות שיחלקו את החלל לחללי משנה ויצרו הכבדה, עומס וחללים קטנים יותר בתוכו. מומלץ לשמור על חלל אחד גדול, זורם והרמוני, שתחימת אזורי המשנה בתוכו תתבצע בצורה מקורית ויצירתית.

לדוגמה ניתן לחלק לחללי משנה בעזרת צבעים, טקסטורות וסגנונות שונים. המטבח כולל הרצפה, החיפויים והאבזור יכולים להיות בגוון ובטקסטורה מסוימת, פינת העבודה תיוחד בטקסטורה וגוונים אחרים, הסלון באחרים וכן הלאה. כך בתוך חלל אחד ייווצרו כמה אזורים שאינם מופרדים באופן כבד זה מזה אלא בצורה זורמת והרמונית.

בנוסף לכך רצוי להשתמש במחיצות בלתי שגרתיות כמו קירות שקופים למחצה, וילונות ומחיצות אקורדיאון הניתנות להסטה הצידה ועוד. פרטי ריהוט גם הם יכולים להוות פתרון פונקציונאלי ואסתטי כאחד כשממקמים אותם כמחיצות בחלל.

איך מגדילים?

חלל קטן ניתן להגדיל באמצעות מראות, במיוחד מראות גדולות הממוקמות במיקומים לא שגרתיים כמו על התקרה לדוגמה. כמו כן לקות וציפויים מבריקים על רהיטים יוצרים תחושת מרחב ומיקום נכון של חלונות גדולים יכניס זרימה טובה של אור טבעי ואוויר הביתה מה שתמיד ייצור תחושת מרחב נעימה בחלל.

 

עיצוב בית קטן | אסף סלומון